ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL RELEASES FULL LIST OF AWARD NOMINEES FOR 2019

ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL RELEASES FULL LIST OF AWARD NOMINEES FOR 2019 photo 0

The Abuja International Movie Celebration has actually ultimately introduced the checklist of nominees for the 16th edition of the Festival.

The nominees were picked after a painstaking 2 months of screening of over 2709 films from 79 countries. The screeners comprised of market stakeholders including filmmakers, movie critics and also film fanatics from 19 nations revealed appreciation with the improved top quality of movies especially from Nigeria.This Year, Films were gotten in all genres –– attributes, shorts, documentary, animation and speculative films.According to Hito Miang and also Julia Aronzo, Both speakers for the university of screeners, Champions will certainly be revealed at the festival’& rsquo; s glamorous award event arranged for the Silverbird Cinema Abuja after adjudication by the university OF COURT.

16TH ABUJA INTERNATIONAL MOVIE EVENT LISTING OF NOMINEES AS RELEASED BY THE FESTIVAL SCREENEERS

Exceptional Feature Movie Nominee [NIGERIA)

1. Bling lagosians –– Bolanle Austen Peters

2. Solid –– Ben Chiadika

3. Gold Statue –– Tade Ogidan

4. Cold feet –– Moses Iwang

5. Rely on you –– Isioro Tokunbo

6. The household –– Judith Audu

7. Mother as well as Daughter –– Kehinde Olorunyomi.

8. Regular other –– Lorrenzo Menakaya

9. The Overlooked –– Desmond Utonwem

Superior function film candidate (international)

1. The fantastic will –– Zhang Yimou –– China

2.94 horror –– Richard mulunda –– Uganda

3. Blackshee. Mcdonald Agugueshi –– Ghana

4 Under the weight of sorrow –– Lillian Moema –– Brazil

5 Foreign love –– Eboni Adams –– USA/NIG

6 Very first individual plan –– Eric Tretbar –– USA

7. Heart of Africa –– Tship Kabanbii –– Congo

8. TARA –– Kumer Ray –– india

Outstanding Songs Score Nominee

1 Power of Riches –– Nigeria

2 Ipade –– Nigeria

3 Ignored –– Nigeria

4 Honeymoon –– USA

5 repair it or kill it –– Nigeria

6. Cold Feet –– Nigeria

7. The Great Wall Surface –– China

OUTSTANDING documentary candidate

1 Nigeria’& rsquo; s lost generation– Charles luck od –– Nigeria

2 Tomorrow is gone –– Boaz Goldbey –– Israel

3 Zulu return –– Guguletu –– UK/US

4 Confra –– Ayo Adewunmi –– Nigeria

5 The fencing –– Shreehan Diharmen -India

6 Far from home –– Charlie Dee & hellip; Italy

7 Nightfall in Lagos –– James Amuta -Nigeria

8. Where has actually time Gone –– Brics –– China

Outsatnding Animation film

1Sume –– Sandra Jovanovska –– Slovenia

2Ekuba –– Koume Abel –– Cote D”& rdquo; Voire 3 Is created –– Aldivan Torres –– Italy

4 Behold –– Gilnaz Arzpeyme –– Canada

5 Tale of Mike the Ant –– Sanja Savic –– Serbia

Impressive pupil film nominee

1 Simi –– Johnson Ayolola –– Nigeria

2. Camouflage Cross –– Sanni Ayodeji –– Nigeria

3. somewhere in Nigeria –– David Marvin -Nigeria

ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL RELEASES FULL LIST OF AWARD NOMINEES FOR 2019 photo 1

4 Blackwood –– kalu Orj –– Australia

5. Dust –– Beam Bone –– United States

6 Kids put on’& rsquo; t cry– Albert Donkor –– Ghana/UK

7. The Treatment- Maviella Kore -Argentina

8. Born at night -Finest uwaoma-Nigeria

First time director

1 Dirt & hellip;. shane Book & hellip; United States

2. procedure & hellip; Maviella koref & hellip; Argentina

3. junlae Little girl & hellip; Nina Ding & hellip; china

4 Beyond Resistance & hellip; Muyiwa Aluko

Amaka Vanni——Nig.

Rafest Aliyu

5. Nature Morte –– Chantel Lorang –– Luxemburg

6. The History of Chicken –– Odera Olivia Orji –– Nigeria

7. Snagged –– Sagacious Osarunwese –– Nigeria

Exceptional brief movie (Nigeria)

1 Trumped –– Stanlee Ohikhuare

2 As well as The Victor is –– Adebola Ogunsina

3 in a forest –– Uduak Etukudo –– Nigeria

4. Pointer of the Edge –– Akorede Azeez

5. WE –– Idiagbonya Samuel

6. Hooked –– Osaigbovo Enamiatoe

7. Dark area –– Lauren Kagho Ithebor

8 Sinners At My Place –– Kelvin Luther Apaa

9 A Life called Tears –– Peter Fada

Exceptional Movie In Guiding

1 Bling Lagosians. Nigeria –– Bolanle Austen Peters (Nigeria)

2 The Great Wall Surface –– Zhang Yimou –– china

3 Golden statue –– Tade Ogidan –– Nigeria

4 94 Horror –– Richard Mulunda –– Uganda

5 foreign love –– Ebony Adams –– USA

6 Heart of Africa –– Tshope Kabambi –– Congo DRC

7 Code Wilo –– Mike Steve Adeleye –– Nigeria

8 Cold Feet –– Moses Inwang –– Nigeria

9. Its Written –– Adams Torress –– Brazil

Superior Experimental Movie

1 ODERA & hellip; & hellip; Chaz Cephaz. Nigeria

2 Wasted & hellip; Uchenna Agbo & hellip; Nigeria

3. Snatched –– Sagacious Osarunwese –– Nigeria

4. Behold –– Gilinaz Aryzpeyina –– Canada

5. Camouflage Cross –– Sanni Ayodeji –– Nigeria

6. Expanding Pain –– Rusell Oru –– Nigeria

7. A Day Too Far –– Chaz Chijioke Cephaz –– Nigeria

8. Forbidden Cavern –– Eric Ogbonmo –– Nigeria

9. Hatred –– Saheed Adebayo –– Nigeria

Impressive Star

ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL RELEASES FULL LIST OF AWARD NOMINEES FOR 2019 photo 2

1. Adjetey Annan –– Blacksheep –– Ghana

2 Gabriel Afolayan –– Gold Statue –– Nigeria

3 Nosa Obaseki –– Rely on you –– Nig/Canada

4 Jim Iyke –– Cold Feet –– Nigeria

5 Faysal Ahmed –– Initial individual plan –– USA

6 Kelechi Udegbe –– The family members –– Nigeria

7 Gbenga Titiloye –– Code wilo –– Nigeria

8. Royan Guy –– Trumped –– Nigeria

9. Charles Inojie –– Hatred –– Nigeria

Exceptional Starlet

1 Joke Silva –– If I am head of state –– Nigeria

2 Elvina Ibru –– The Bling lagosians -Nigeria

3 Aevese Emokpae –– The solid. Nigeria

4 Ninsiima Ronah & hellip; 94 Horror. uganda

5 Shaffy Bello –– Mother and also Daughter in-law –– Nigeria

6 Omowunmi Dada –– Bony and also clara-the Dejava tale –– Nigeria

7 Adaora Udeh –– Blue –– Nigeria

8 Tayo Elesin –– Honeymoon –– USA

9. Royan Male –– Trumped –– Nigeria

Outstanding Very First Time Director1.

1. Dirt –– Shane Publication –– United States

2. Procedure –– Maviella Koref –– Argntina

3. Junlae Daughter –– Ning Ding –– China

4. Beyond Resistance –– Muyiwa Aluko/Amaka Vanni/Rafest Aliu –– Nigeria

5. Growing Pain –– Rusell Oru –– Nigeria

6. Dyskya: The Women of Nepal –– Brittney Thaxton –– USA

7. Orange –– Bernard Ndukwe –– Nigeria

14. Outsanding Short Film Foreign

1, A Mom –– Natasha Ngaiza –– U.S.A.

2. Farewell Though –– Zaoh Li –– China

3. Baba Sifon –– Pantalein –– Get-together

4. Home 24 –– Nike Campbell –– USA/Nig

5. Honeymoon –– Amy Aniobi –– U.S.A.

6. Influence –– Hector Love –– Spain

7. God Has actually already Gone Agead –– Peter Boving –– Gernany

8. Little Baby –– Roberto Constatino –– Italy

9. A Trip With Mommy –– Sophie Shui –– Taiwan

Golden Court Honor

1. The Great Wall –– China

2. Gold Statuary –– Nigeria

3. Unbreakable –– Nigeria

4. Is Written –– Brazil

5. The Family members –– Nigeria

6. Heart of Africa –– Congo DRC

7. Bling Lagosians –– Nigeria

8. TARA (The Journey of Love & & Interest– India

Rate article
ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL RELEASES FULL LIST OF AWARD NOMINEES FOR 2019
New Movie Based on the 1993 Nigerian Airways Plane Hijack Unveiled by Charles Okpaleke photo 0
New Movie Based on the 1993 Nigerian Airways Plane Hijack Unveiled by Charles Okpaleke