2020 AMVCA: ‘Living in Bondage’ and ‘God Calling’ Lead With 11 Nods Each (View The Full List of Nominees)

2020 AMVCA: 'Living in Bondage' and 'God Calling' Lead With 11 Nods Each (View The Full List of Nominees) image 0

The elections were revealed in a real-time broadcast on all Africa Magic networks on MultiChoice’& rsquo; s DSTV and anchored by Nollywood couple Linda Ejiofor as well as Ibrahim Suleiman. It’& rsquo; s a tie in between the follow up to Nollywood traditional ‘& lsquo; Staying in Bondage & rsquo; and the BB Sasore dramatic thriller ‘& lsquo; God Calling & rsquo; as both films fetched 11 nominations in the 7th version of Africa Magic Visitor’& rsquo; s Selection Awards which was announced on Thursday night. Both movies obtained honours in the most effective Supervisor and also Ideal Image West Africa.

Look into the Full Candidates Checklist.

Finest Brief Movie or Online Video Clip Nominees:

Oga John –– Bolanle Akintomide

Thorn –– Bola ‘& lsquo; Enigma & rsquo

; Akanbi Prueba– Stanlee Ohikuhare

Tokunbo –– Bio Arimoro

Finest Sustaining Star in a Film or Television Series Nominees:

Richard Mofe Damijo (Rmd) –– 7

Ramsey Nouah –– Living In Bondage

Nkem Owoh –– God Calling

Remilekun ‘& lsquo; Reminisce & rsquo; Safaru– King Of Boys

Pascal Tokodi –– Disconnect

Finest Supporting Actress in a Flick or TV Series Nominees:

Toni Tones –– King Of Boys

Eucharia Anunobi –– The Immigrant’& rsquo; s

God Tina Mba –– The Establish

Mary Lazarus –– Size 12

Gloria Sarfo –– The Perfect Picture: 10 Years Later on

Best Actor in a Funny (Motion Picture or Television Series) Nominees:

Uzor Arukwe –– Smash

Chibunna “& ldquo; Funny Bone & rdquo; Stanley– Shatter Uzor Arukwe –– Size 12

Ramsey Nouah –– Merry Guys 1

Etim Effiong –– Fallback Daniel

Best Cinematographer Nominees:

God Calling –– Cardoso

Living In Chains –– John Demps.

Ratnik –– Niyi White, Gbenga Fifolabi as well as Abiola Ladipo

The Establish –– Mohammed Attah

Best Lighting Designer In A Motion Picture Or TV Series:

God Calling –– Cardoso

Ratnik –– Abiola Ladipo

Lift Infant –– Eleaxu Texas

Fallback –– Odhiambo Walter

Finest Costume Developer Motion Picture or Television Series Nominees:

Living In Chains –– Olohigbe Nwagwu

The Immigrant’& rsquo; s God– Ifan Michael

Ratnik –– Dimeji Ajibola

King Of Boys –– Yolanda Okereke

Best Actor in a Comedy (Movie or Television Collection) Candidates:

Uzor Arukwe –– Smash

Chibunna “& ldquo; Amusing Bone & rdquo; Stanley– Wreck

Uzor Arukwe –– Dimension 12

Ramsey Nouah –– Merry Guys 1

Etim Effiong –– Fallback Daniel

Finest Actress in a Comedy (Movie/TV Collection) Nominees:

Toyin Abraham –– Bling Lagosians

Bimbo Ademoye –– Looking For Baami

Funke Akindele –– Moms At War

Toyin Abraham –– Kasanova

Ebele Okaro –– Wreck

Best Actor in a Dramatization (Movie/TV Collection) Nominees:

Swankey J.K.A –– Residing In Chains

Timini Egbuson –– Elevator Baby

Efa Iwara –– 7

Gabriel Afolayan –– Originating From Craziness

Ramsey Nouah –– Residing In Bondage

Finest Actress in a Dramatization (Movie/TV Collection) Candidates:

Shola Shobowale –– King Of Boys

Zainab Balogun –– Sylvia

Zainab Balogun –– God Calling

Toyin Abraham –– Lift Baby

Kate Henshaw –– The Ghost And Also Your Home Of Truth

Ideal Writer in a Flick or TV Collection Candidates:

BB Sasore –– God Calling

Tosin Igho –– 7

Vanessa Kanu –– Sylvia

Biodun Stephen –– Joba

Nicole Asinugo and also CJ Obasi –– Living In Chains & hellip;.

Akay Mason as well as Yusuf Carew –– Lift Baby

Ideal Docudrama Candidates are:

Concealed Euphoria –– Aderogba Adedeji

Skin –– Beverly Naya

Against All Probabilities: A Tale Of Strength –– Aderemi Davies

Ibadan: Yoruba Heritage –– Tunde Oladimeji

Finest Native Language Movie/TV Series Swahili Nominees:

Raveet Sippy Chadh –– Subira

Timothy Conrad Kachumka –– Sema

Victor Gatonye –– Dream Youngster

Joan Kabugu –– Toy Cars and truck

Best Aboriginal Language Movie/TV Collection Yoruba Nominees:

Ronke Odusanya –– Ajoji Godogbo –

— Yewande Famakin –– Alubarika

Oyebade Adebimpe –– Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan –– Intent

Ideal Aboriginal Language Movie/TV Collection Hausa Nominees:

Tuntube –– Muhammad T. Finisher

Mariya –– Abubakar Bashir

Abarawa Rai –– Muhammad Adam and also Tundun Murtala

Sadauki –– Hassan Giggs

Ideal Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:

Isianyaocha –– Brownish Ene

Nekwa –– Paul Igwe

Nne –– Victor Iyke

Obiakpor –– Evan Okechukwu

Finest Film Southern Africa Nominees:

Kukuri –– Philippe Talavera

Dalitso –– Abraham Kabwe

Kwacha –– Cassie Kabwikta

The Gorgeous Hen Behind Yao Mountain –– Imran Kaisi

Ideal Flick East Africa Nominees:

Disconnect –– Iman Mueke

Lost In Time –– Edijoe Mwaniki

Fallback –– Sarah Hassan

94 Horror –– Mulinwa Richard

Ideal Writer in a Film or Television Collection Candidates:

BB Sasore –– God Calling

Tosin Igho –– 7

Vanessa Kanu –– Sylvia

Biodun Stephen –– Joba

Nicole Asinugo as well as CJ Obasi –– Residing In Bondage

Akay Mason and Yusuf Carew –– Elevator Child

Ideal Docudrama Nominees:

Covert Euphoria –– Aderogba Adedeji

Skin –– Beverly Naya

Versus All Probabilities: A Tale Of Resilience –– Aderemi Davies

Ibadan: Yoruba Heritage –– Tunde Oladimeji

Best Aboriginal Language Movie/TV Series Swahili Nominees:

Raveet Sippy Chadh –– Subira

Timoth Conrad Kachumka –– Sema

Victor Gatonye –– Fantasize Youngster

Joan Kabugu –– Plaything Auto

Ideal Native Language Movie/TV Series Yoruba Nominees:

Ronke Odusanya –– Ajoji Godogbo –

— Yewande Famakin –– Alubarika

Oyebade Adebimpe –– Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan –– Intent

Ideal Native Language Movie/TV Collection Hausa Nominees:

Tuntube –– Muhammad T. Finisher

Mariya –– Abubakar Bashir

Abarawa Rai –– Muhammad Adam as well as Tundun Murtala

Sadauki –– Hassan Giggs

Ideal Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:

Isianyaocha –– Brownish Ene

Nekwa –– Paul Igwe

Nne –– Victor Iyke

Obiakpor –– Evan Okechukwu

Best Movie Southern Africa Nominees:

Kukuri –– Philippe Talavera

Dalitso –– Abraham Kabwe

Kwacha –– Cassie Kabwikta

The Attractive Chicken Behind Yao Mountain –– Imran Kaisi

Finest Movie East Africa Nominees:

Disconnect –– Iman Mueke

Lost In Time –– Edijoe Mwaniki

Fallback –– Sarah Hassan

94 Horror –– Mulinwa Richard

Ideal Flick West Africa Nominees:

God Calling –– Momo Spaine

Seven –– Tosin Igho

Elevator Infant –– Victoria Akujobi

Residing in Chains –– Steve Gukas

Ratnik –– Dimeji Ajibola

Finest Television Series Drama Or Funny Nominees:

Jenifa’& rsquo; s Diary– Funke Akindele

Fact –– Anis Halloway

Life As It Is –– Uche Odoh

Females –– Uchenna Mbunabo

Rate article
2020 AMVCA: ‘Living in Bondage’ and ‘God Calling’ Lead With 11 Nods Each (View The Full List of Nominees)
Sugar Rush Movie Review photo 0
Sugar Rush Movie Review